Bakanlık son dakika olarak duyurdu: Meskendeki kişi sayısına nazaran ödeme yapılacak! Çabucak kimliğinizle PTT’ye gidin

Alım gücünün düşmesi ve fiyatlarında tavan yapmasıyla devlet tarafından yapılan yardımlar arttırıldı. Elektrik ve doğal gaz faturalarına gelen artırımların akabinde vatandaşlar kara kara ne yapacaklarını düşünüyor. Beklenen haber ise geldi. Gelen son dakika haberine nazaran devlet, fatura ödemelerinden ailelere yardım edecek. Tek yapmanız gereken kimliğiniz ile birlikte PTT’ye gitmek. Hane başına ödeme alabilirsiniz. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

HEMEN PTT’YE GİDİN!

Geçtiğimiz hafta elektrik ve doğal gaza gelen artırımların akabinde vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı. Beklenen haber ise geldi. Devlet hane başına nazaran faturalarda ödeme kolaylığı sağlayacak. Yapılması gereken tek şey kimliğiniz ile birlikte PTT’ye gitmek. Hane başı ödemeden yararlanabilirsiniz. Meskendeki kişi sayısına nazaran ödemelerin değiştiği belirtildi. Ödemelerin 108 TL ile 216 TL ortasında değişiyor. İşte merak edilenler..

ÖDEMELER AİLEDE BULUNAN KİŞİ BAŞINA NAZARAN YAPILIYOR

Yapılan duyuruda devlet gereksinim sahibi olan ailelere fatura yardımı yapıyor. Ödemeler meskendeki kişi sayısı baz alınarak yapılıyor. Ödeme ölçüleri hanedeki kişi sayısına nazaran şu halde:

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira).
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira).
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira).
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). Elektrik fiyatında 240 kilovatsaate kadar olan birinci dilim tarife için geçerli 1.44 liralık kilovatsaat fiyatı baz alınmıştır.

BAŞVURU KURALLARI NELER?

Yapılan duyuruda yapılan ödemelerin PTT üzerinden yapılacağı belirtildi. Dayanak ödemeleri ailede bulunan kişi bazlı yapılırken müracaat için hanedeki kişi başına düşen gelirin net minimum fiyatın 3’te 1’i olması gerekli. 1 Temmuz’dan evvel bu meblağ 1.417 liraydı. Lakin minimum fiyatın 5 bin 500 liraya çıkmasıyla birlikte bu meblağ da 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.