Bakan Soylu Tel Abyad’da: Suriyelilerin istekli ve inançlı dönüşleri için bu türlü bir çalışma yapıyoruz

Bakan Soylu, insanların muteber bir halde hayatını devam ettirdiği, hayatın olağan akışının olağanlaştığı Tel Abyad’da olduklarını söyledi.

Fırat Kalkanı bölgesi Cerablus ve El Bab ile Tel Abyad ve Resulayn’da, İdlib’deki biriket meskenlerden sonra 240 bin konutluk 13 başka bölgede bir proje çalışmasının gerçekleştirildiğini belirten Soylu, proje çalışması tamamlanan 3 bölgeden birinde olduklarını anlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 1200 dönümlük bir arazi burası. Gerek endüstrisi olan gerek 10 bin konutluk birinci etap bu bölge ve yaklaşık 64 bin kişinin burada oturması planlanıyor birinci etapta. Burada birkaç etap daha üst üste yeniden bu bölgede gerçekleştirmiş olacak. Tekrar Sayın Cumhurbaşkanımız 13 bölgede 240 bin konut yapılabileceğini kamuoyuyla Türkiye’mizle paylaşmıştı. Konut yapılacak alanlara arkadaşlarımız daha evvel geldiler. Konut nerede yapılacak, nasıl donatı gerçekleştirilecek, endüstrisi nasıl olacak, tarımı nasıl daha verimli hale getirilebilecek bütün bunlarla ilgili çalışmaları hem yerinde görebilmek hem de tekrar değerlendirebilmek için buradayız.

Buradan bir sefer daha ülkemizde milletimize konuklarımız olan Suriyeli kardeşlerimize de bilgi açısından tabir etmek istiyorum. Gerek Zeytindalı Harekatı gerek Fırat Kalkanı gerek Barış Pınarı Harekatı, bu harekat bölgelerinde, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin altını çizerek söylüyorum, istekli, onurlu ve inançlı bir biçimde geri dönmelerini teminen bu türlü bir çalışmayı başlattıkve inşallah memleketler arası insani yardımlar çerçevesinde de bu çalışmalar bir vesileyle sona erecektir.”

“Çok yakın vakitte çok hoş yol alacağız”

Cerablus’ta insani yardım yapan kuruluşların, belirledikleri alanda bin konut imaline başlayarak bir adım attığını söz eden Bakan Soylu, “Bir taraftan bizim planladığımız milletlerarası insani yardım lakin bir taraftan da bunu görüp katkı koymak isteyen insani yardımlarla birlikte inşallah çok yakın vakitte çok hoş yol alabileceğimizi tabir etmek isterim.” diye konuştu.

Şanlıurfa Valiliğine, AFAD’a, ilgili tüm kurumlara, Tel Abyad İlçe Meclisi’ne teşekkür eden Soylu, herkesin bu hususta kolaylaştırıcı bir adım attığını söyledi.

Konutlar 60-80-100 metrekare olacak

Evlerin 60-80 ve 100 metrekare olacağını, ailelerin büyüklüğüne nazaran gerçekleşeceğini, Türkiye’den Suriye’ye dönenlere burada aşikâr bir müddet kaldıktan sonra sahiplenilme imkanının verileceğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Suriye’deki iç savaştan ve karmaşıklıktan ötürü milyonlarca insanın yerinden edildiği, milyonlarca insanın topraklarını terk etmek zorunda kaldığı, yarım milyonun üzerinde insanın hayatını kaybettiği bu drama yeniden ülkemiz olarak, tekrar milletlerarası insani yardım kuruluşları olarak Batı seyrede seyrede bir tahlil bulmaya çalışıyoruz. Bilhassa buradan bir kere daha tabir etmek istiyorum. Memleketler arası insani yardım kuruluşları derken buraların tamamı dış kaynaklar ve sivil toplum kuruluşları sayesinde gerçekleştirilecektir. Biz planlamasını ve uyumunu yapıyoruz.

“Batı’dan yeniden her vakit olduğu üzere ses çıkmadı”

Özellikle Türkiye’deki Suriyeli kardeşlerimizin bu bölgeye, tekrar altını çizerek söylüyorum, istekli olması temeldir, inançlı ve onurlu halde buraya gelmelerini temin etmeye çalışan bir adım atılmaktadır. İnşallah dünyadaki bu krize, herkesin seyrettiği, Türkiye’nin de bilhassa dostlarıyla birlikte sahip çıkmak için efor sarf ettiği bu krize de bu türlü bir tahlil bulabilme konusunda attığımız adım konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi, talimatları, ısrarı ki Birleşmiş Milletler dahil G20 toplantılarında bunları lisana getirdi Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün dünyaya söyledi lakin maalesef Batı’dan yeniden her vakit olduğu üzere ses çıkmadı. Allah çaba gösterenlerden, emek sarf edenlerden razı olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.