Bakan Kasapoğlu: “Gençlerle ortamıza kimse giremeyecek”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kredi borçlarıyla ilgili düzenlemenin genç odaklı anlayışla yeni bir boyut kazandığını belirterek, “Dezenformasyonla, algıyla işi diğer yere çekmek isteyenler hiçbir biçimde çaba göstermesinler. Gençlerle ortamıza kimse giremeyecek. Gençlerimizi kimse kandıramayacak” dedi.

İslam ülkeleri ortasında düzenlenen en büyük spor tertibi olan İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisine hazırlanan Konya’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kente kazandırılan olimpik yüzme havuzunun açılışı Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun iştirakiyle yapıldı.

Programda konuşan Bakan Kasapoğlu, dostluğun, kardeşliğin, sporun birleştiren gücünün ruhunun, sinerjisinin ortaya koyulduğu bir günü yaşadıklarını tabir ederek kelamlarına başladı. Konya’da İslam Oyunları için yeni bir başlangıcı manevi iklimde, tarihi dokuda, manalı atmosferde gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Özellikle Mevlana’nın asırlar evvel söz ettiği ‘gel ne olursan ol, gel’ diyen bir çağrıyı dünyanın dört bir tarafına tekrar birebir ruhla haykırıyoruz. İslam Oyunları’nda işte bu ışığın altında, bu müsamaha, bu birleştirici davetin altında gerçekleştiriyoruz. İnşallah İslam Oyunlarımız tarihin en büyük kafilesiyle, en büyük iştirakle ve Konya’mızın en güçlü formda konut sahipliğiyle, sıcaklığıyla Konya’mızda gerçekleşecek. Konya’nın da bu manada yeni bir rekora imza atacağını bilhassa söz etmek istiyorum” dedi.

“3,5 milyondan fazla vatandaşımıza yüzme öğrettik”

Bugün Konya’ya çok hoş bir sebeple geldiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, “Bugün çok bereketli bir günü birlikte yaşayacağız. Konyamızın çocukları için, Konyamızın gençleri için ve Konya’nın spordaki öncülüğünü güçlendirmek için buradayız. Ben tüm bu çalışmalarımızın başta Konyamıza, Türkiyemize ve milletimize iyi uğurlu olmasını diliyorum. Bakanlık olarak ülke genelinde gerçekleştirdiğimiz Yüzme Bilmeyen Kalmasın projesi çerçevesinde 3,5 milyondan fazla vatandaşımıza yüzme öğrettik. Memnuniyetle söz etmek isterim ki, projeye en ağır ilgi gösteren kentlerden birkaçını saydığımızda Konya’mız en öncü kentlerden bir tanesiydi. İşte bizler de bu ilgiyi, bu teveccühü elbette karşılıksız bırakamazdık. Vatandaşlarımız ortasında yaptığımız bir ankette ‘İmkanımız olsa en çok hangi sporu nizamlı olarak yapmak isterdiniz?’ sorusuna verilen yanıt, yüzme. Biz de bu manada temel görevimiz gereği, millete hizmet misyonumuz gereği milletimizin bu dileğini buyruk telakki ederek rotamızı bu yolda belirledik. Bu imkanları artırma noktasında bir seferberliği ortaya koyduk. Türkiye’nin dört bir yanındaki spor devrimlerimizi 20 yıldan beri Cumhurbaşkanımızın güçlü vizyonuyla en ayrıntılı halde ortaya koyduğumuz üzere yüzme alanında da çığır açtık, başlangıç yaptık. Hamdolsun gün artık bu başlangıcın meyvelerini toplama günü oldu. İşte imkan, işte yer diyoruz. Ülkemize milletimize iyi uğurlu olsun. İşte buradan Türkiye’ye yeni yıldızlar yetiştireceğiz. Ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıracak yeni atletleri çıkaracağız ve İstiklal Marşımızı tüm dünyaya okutacak bu ülkenin yüreği sevgi dolu gençlerini buralardan yetiştireceğiz” sözlerini kullandı.

“Eserlerimizle, hizmetimizle, milletimizle birlikte yürümeye devam edeceğiz”

Açılışı yapılan olimpik yüzme havuzunun bin seyirci kapasitesiyle, içinde 14 adet farklı ofisleriyle, odalarıyla memleketler arası standartlarda son derece donanımlı, son derece çağdaş bir tesis olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, “Yüzme bu yıl İslam Oyunlarında en fazla atletin katıldığı bir branş. 36 ülkeden 230 sportmen yüzmeye katılacak. Parayüzmedeyse 9 ülke yarışacak. Bununla birlikte ayrıyeten tertibe katılacak sportmenler ve vazifeliler için Oyunlar Köyümüzün de açılışını gerçekleştireceğiz. Gururla söz etmek isterim ki olimpiyat köyleriyle yarışacak bu köyümüz, yurtlarımızda binlerce insanı ağırlayacak bir altyapıya sahip ve bu altyapıyla hamdolsun bir sefer daha birer inci tanesi üzere dizdiğimiz yurtlarımızın ne kadar manalı bir misyon ifa ettiğini ve ne kadar kapsayıcı ve kuşatıcı olduğunu bir sefer daha ortaya koyacak. Bunların her biri birer iftihar vesilesi, birer gurur tablosu ancak yüreği birebir aşk için çarpanlara, yüreği bu aşkı taşıyamayanların bu iftihardan, bu gurur tablosundan nasiplenme imkanı yok. Lakin ne derlerse desinler, ne yaparlarsa yapsınlar Allah’ın müsaadesiyle milletimizden aldığımız bu güçle birer birer inşaamızı, birer birer ihyamızı ortaya koyarak eserlerimizle, hizmetimizle, milletimizle birlikte yürümeye devam edeceğiz” biçiminde konuştu.

“Kredi borçlarıyla ilgili düzenleme genç odaklı anlayışla yeni bir boyut kazandı”

Yaz uzunluğu 18-25 yaş ortası gençleri 81 vilayette yurtlarda fiyatsız olarak konuk ettiklerini belirten Bakan Kasapoğlu, “Seyahatsever Genç projemize 81 vilayetimizden tüm gençlerimizi bir kere daha davet etmek istiyorum. Biliyorsunuz kredi borçlarıyla ilgili düzenleme Cumhurbaşkanımızın her zamanki üzere genç odaklı anlayışıyla yeni bir boyut kazandı. Nasıl bu ülkede bursları, nasıl bu ülkede kredileri, nasıl bu ülkede yurtları en güçlü bir sistemle hiçbir ülkenin rekabet edemeyeceği düzeyde ortaya koyduysak, öğrenci odaklı, genç odaklı bir halde hizmet anlayışıyla ortaya koyduysak milyonlarca gence erişir bir biçimde bir kredi altyapısını, burs altyapısını, yurt altyapısını inşa ettiysek yeniden bugün tıpkı anlayışla 20 yıldan beri hizmet ettiğimiz misyonla, ruhla kredilerle ilgili yeni bir çığır açtık. İşte o da Recep Tayyip Erdoğan’ın genç dostu, hizmet odaklı siyasetinin yeni bir eseridir. O da milletimiz için, gençlerimiz için, aileleri için feda olsun. Güzel uğurlu olsun. Bu manada dezenformasyonla, algıyla işi öbür yere çekmek isteyenler hiçbir biçimde çaba göstermesinler. Bu millet 20 yıldan beri kimin neyi yaptığını, kimin neye karşı çıktığını, kimin iftirayla, kimin algıyla milleti kandırmaya çalıştığını, kurnazlık yapmaya çalıştığını çok uygun biliyor. Bizler de tekrar bu anlayışla, genç odaklı anlayışıyla, eser siyasetiyle durmadan, yorulmadan ve hiçbir formda, aldırmadan milletimizle birlikte üretmeye devam edeceğiz. Gençlerle ortamıza kimse giremeyecek. Gençlerimizi kimse kandıramayacak. Gençlerimizi bu manada bir adedini dahi feda etmeye, bir gencimizi dahi heba etmeye ne gönlümüz razı olur, ne buna müsaade ederiz” dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ederek, “İslami Dayanışma Oyunları’nın hayır, rahmet getirmesini diliyorum. İnşallah sporun, atletin muhabbeti bütün dünyaya en yeterli bildirileri verecektir” formunda konuştu.
AK Parti Genel Lider Yardımcısı Leyla Şahin Usta, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya’da gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “Bu tertiple birlikte inşallah Konya’nın ismi ilerlemiş olacak” sözlerini kullandı.
AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı da, 5. İslami Dayanışma Oyunları’na 19 gün kaldığını hatırlatarak, “Hepimiz heyecanlıyız, iple çekiyoruz. İnşallah Konya olarak uzun müddettir emek harcadığımız İslami Dayanışma Oyunlarımın altından layıkıyla kalkacağız” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ise, 2023 Dünya Spor Başşehri Konya’ya, 5. İslami Dayanışma Oyunları öncesi hayli değerli bir yapıtı daha kazandırmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “5. İslami Dayanışma Oyunları’nın, 9-18 Ağustos tarihleri ortasında Konyamızda düzenlenecek olması, bizler için ayrıyeten büyük bir heyecan kaynağı oldu. Kentimizi İslami Dayanışma Oyunlarına hazır hale getirmek için Gençlik ve Spor Bakanlığımızla birlikte gerçekten takdire şayan çalışmalara imza attık” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde olimpik yüzme havuzunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın akabinde Bakan Kasapoğlu ve beraberindeki heyet olimpik yüzme havuzunda incelemelerde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.