Avrupa’daki çocukları dönsün diye köye havuzlu villa yaptırdı

Terör ve ekonomik nedenlerle Avrupa’nın değişik ülkelerine göç eden Ezidiler, bölgede huzur ve itimat ortamının sağlanmasıyla eski yerleşim alanlarına dönmeye başladı.

Geçen yıl Türkiye’ye kesin dönüş yapma kararı alan 3 çocuk babası Şevki Atalan da (54), eşiyle birlikte Mardin’in Midyat ilçesi kırsal İnanç Mahallesi’ne geldi. Atalan, Almanya’da doğan çocuklarını da geri dönmeye ikna etmek için Avrupa’daki köy evlerini model alıp, Midyat’a mahsus kesme taşlarla, yöreye uygun taş mimariyle havuzlu villa yaptırdı.

Şevki Atalan, eşi Ayten Atalan (48) ile köye dönme kararı aldıklarında, 3 çocukları da dönsün diye bu türlü bir yola başvurduklarını ve villaya yaklaşık 300 bin euro harcadıklarını belirterek, “Bizim çocuklar Avrupa’da doğdular ve oranın kültürünü aldılar. Artık biz bu türlü havuz ve konut yapmasak köye geri gelmezlerdi. Onun için mecbur olduk, bu konutu onlar için yaptık. Tabi çok memnunuz, hem de çocuklarımız çok memnun.

Bu meskene 300 bin euro gitti fakat daha fazla da gitse pişman olmuyorum. Neden? Bu bizim toprağın en hoş yeri aslında burası. Çok seviyoruz burayı. Çocuklarım, ailem seviyor. Onun için burayı yaptık. Bu villa modellerinden Avrupa’da çok var. Artık diğeri da başlamış tıpkı villaya. Bir iki ay sonra bitiyor” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.