AVM kiraları için TÜFE ortalamasına üst hudut önerisi

Kesimin önümüzdeki aylarda zorlanmaya başlayacağını vurgulayan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel, maliyet artışlarının frenlenmesi ve enflasyonla çaba için üç unsurluk teklifte bulundu.

BMD’nin üyeleri ortasında yaptığı Nisan Ayı Anketi’nin sonuçlarını kıymetlendiren Sinan Öncel, şubattan itibaren yükseliş trendine giren ciroların nisanda dalgalı bir seyir izlediğini bildirdi.

Tüketicinin fiyat artışı beklentisi ile gereksinimlerini öne çekmesi nedeniyle satışların genel olarak düzgün gittiğini, lakin maliyetleri fiyata yansıtamayan markalar için marjın daraldığını vurgulayan Öncel, şunları söyledi:

“Organize perakende için kira ve AVM’lerdeki genel masraflar en kıymetli maliyet kalemlerinden birini oluşturuyor. Kimi AVM’lerde kiranın yüzde 20’sine varan oranlarda genel sarfiyat faturası kesiliyor. Biz yıllardır AVM’lerde denetimsiz ve şeffaf olmayan genel masraflardan şikâyet ederken üstüne bir de bilhassa cadde mağazalarının kiralarında yasal hududun üzerinde keyfi artışlarla karşı karşıya kalmaya başladık. Kira artışları önümüzdeki aylarda perakendeci için çok daha yakıcı bir sorun haline gelecek. Nisan ayı prestiji ile ÜFE ve TÜFE ortasındaki fark yüzde 52’ye ulaşmış bulunuyor. Ülkemiz için önemli bir sorun haline gelen ve yüzde 70’e dayanan tüketici enflasyonunun frenlenmesi, bilhassa sabit ve dar gelirli bölümlerin alım gücünün daha da düşmemesi için tekliflerimiz şöyle;

Konut ve işyerlerindeki kira artışlarında TÜFE ortalamasına bir üst hudut belirlenmesi;

Mülk sahiplerine kira gelirleri için belirli bir müddet vergi muafiyeti ya da indirim getirilmesi;

AVM’lerde maliyetlere direkt yansıyan genel masraflarla ilgili yönetmeliğin perakende bölümünün beklentileri doğrultusunda tamamlanarak bir an evvel yürürlüğe girmesi.”

Öncel, tekliflerinin uygulamaya geçirilmesi halinde toplumun çabucak her kısmının rahat bir nefes alacağını, mahkemelerin gündeminde bulunan yüzlerce kira uyarlama davalarına yenilerinin eklenmesinin de önlenmiş olacağını kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.