AP: Macaristan artık demokratik bir ülke değil, bir tehdit

Avrupa Parlamentosu (AP) Macaristan’ın idare biçimini “seçimli otokrasi” olarak tanımlayarak, ülkenin, AB’nin kıymetlerini sistemik olarak tehdit ettiğine ve “artık demokratik olarak yönetilmediğine” karar verdi.

AA’nın haberine nazaran kelam konusu karar tasarısı bugün AP Genel Konseyinde 433 lehte, 123 aleyhte ve 28 çekimser oyla kabul edildi.

Ülkedeki seçim sisteminin işleyişinden yargı bağımsızlığına kadar birçok bahiste tasanın aktarıldığı kararda, “Macaristan’da durum, birkaç yıldır gereğince ele alınmıyor. Birçok telaş devam ediyor. Bu esnada AB’nin imajı, aktifliği ve güvenilirliğini olumsuz etkileyen birçok yeni mevzu da ortaya çıktı” denildi.

Kararda ayrıyeten, “Konseyde Rusya’ya karşı kısıtlayıcı önlemlerin engellenmesinin AB için bir güvenlik sorunu oluşturduğu” da belirtildi.

AP’den karara ait yapılan yazılı açıklamada, “akademik özgürlük, din özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, LGBTIQ hakları da dahil olmak üzere eşit muamele hakkı, azınlıkların yanı sıra göçmenlerin, sığınmacıların ve mültecilerin haklarının da” sıkıntılı olduğu söz edildi.

Açıklamada, milletvekili Gwendoline Delbos-Corfield’ın “Bu raporun sonuçları açık ve geri alınamaz. Macaristan artık demokratik değil. Macaristan’da hukukun üstünlüğünün gerilediği tasa verici oran göz önüne alındığında, Parlamentonun bu tavrı benimsemesi her zamankinden daha acildi” değerlendirmesine yer verildi.

AP’nin kararı bağlayıcılık taşımıyor. AP bu yolla, AB Kuruluna “Macaristan’ın, Birliğin üzerine kurulduğu kıymetleri önemli biçimde ihlal etme riskinin açık olduğunu kabul etmesi” davetinde bulunuyor.

Macaristan, anayasal ve seçim sisteminin işleyişi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, yolsuzluk ve medyanın kısıtlanması hususlarında bir müddettir AB tarafından eleştiriliyor.

AB Komitesi da 15 Temmuz’da Macaristan’a basın özgürlüğü ihlali ve cinsel ayrımcılık gerekçesiyle AB Adalet Divanında dava açmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.