Almanya’da güç ve kiraların artması halkta telaşa yol açtı

Almanlar süpermarketlerde, pazarlarda ve akaryakıt istasyonlarında fiyatların yükseldiğini ve konut sahiplerinin kiraları artırdığını belirterek ülkede ağır biçimde hissedilen hayat pahalılığına şahit oluyor.

Rus gazına ve çeşitli ham unsurların ithalatına büyük ölçüde bağımlı olan Almanya, bilhassa güç krizini hafifletmek için tedbirler almayı planlıyor.

Halka elektrik ve gaz kullanımında tasarruf davetleri yapan hükümet, resmi dairelerde güç tüketimini azaltmak için kömür santrallerinin tekrar faaliyete geçirilmesi, tertipli kullanılmayan yerlerin ısıtılmaması ve kentlerdeki yapıların ışıklandırılmaması üzere birçok önlem planlıyor.

Almanlar artan güç fiyatları nedeniyle endişeli

“Redaktionsnetzwerk Deutschland” isimli gazeteciler ağının internet sitesinde temmuz sonunda yayınlanan Forsa şirketinin anketine nazaran, Alman tüketicilerin yüzde 76’sı, artan güç fiyatlarının getireceği mali yükten tasa duyuyor.

Bu oran 18-29 yaş ortasında yüzde 68 iken 30 yaş üzeri şahıslarda yüzde 78 olarak tespit edildi.

“Birçok insan çaresiz durumda”

Almanya Tüketiciler Federasyonu Birliği Lideri Romana Pop, güç krizinden büyük tasa duyulduğunu; halkın üzerindeki mali yükün hafifletilmesi gerektiğini belirterek “Birçok insan çaresiz durumda. Kendilerini neyin beklediğini ve sonunda güç faturalarını ödeyip ödeyemeyeceklerini bilmiyorlar.” sözünü kullandı.

Başkent Berlin’in merkezindeki Kürfürstendamm Caddesi’nde konuşan vatandaşlardan Peter Zeitel, “Artan fiyatlardan çok telaşlıyım fakat çok biçimde değil. Zira biz gaza değil, daha çok petrol fiyatlarına ve elektriğe bağımlıyız.” dedi.

“Herkes öbür bir şey söylüyor”

Alman hükümetinin halkın üzerindeki yükün azaltılması için ne üzere tedbirler alacağını ve daha diğer hangi önlemler getireceğini bilmediğini tabir eden Zeitel, “Şimdi tam olarak ne planlandığını bilmiyorum. Her mevzuda tıpkı kanıda konuşmaları benim için değerli. Herkes öbür bir şey söylüyor ve sonunda ne olacağını bilmiyorsun.” diye konuştu.

Zeitel, kömür santrallerinin yine faaliyete geçmesine olumlu baktığını söz ederek “Bunlar varsa kullanılması lazım.” değerlendirmesini yaptı.

“Gerçekte arabulucu olan Türkiye, onlara minnettarız”

Bir öteki vatandaş Michael Wiedemann, fiyatlar esasen çok yüksek olduğu için artık artmasından tasa duymadığını lisana getirerek şöyle devam etti:

“Şunu söyleyebilirim, (Enerji fiyatlarında) 1800’den 6 bin 300 avroya çıkacağım. Yeni fatura çoktan geldi. Lakin söylediğim üzere bu bahis yapay. Güç fiyatlarının bu kadar yükselmesi gerektiğine inanmıyorum. Burada dünya siyaseti yapılıyor ve birtakım bireyler ceplerini doldurmak istiyor. Gerçekte arabulucu olan Türkiye. Aslında onlara NATO partneri olarak da minnettar olabiliriz. (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ayağa kalkarak (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin ile başka beşerler ortasında arabuluculuk yapmasından ötürü. Ben bunu düzgün buluyorum. Oğullarımın savaşa gitmesini istemiyorum, donmamızı da istemiyorum. Fakat birbirimize karşı dürüst olmamız lazım.”


“Savaşların yaşanması gerekmiyor”

Wiedemann, Alman hükümetinin almak istediği tedbirlere ait de “Tasarruf etmemiz gerekiyorsa bu kâfi değil lakin tekrar de ben hala bunun gerekli olmadığını düşünüyorum. Zira bu savaşların yaşanması gerekmiyor.” dedi.

Kömür santrallerinin yine faaliyete geçmesini muhakkak yanlışsız bulduğunu aktaran Wiedemann, “Enerji yoksa o vakit fosil yakıtlara geri dönmeliyiz. Ekolojide, iktisatta etrafın uygunlaştırılması konusunda ne yapmamız gerekiyorsa bunu dünya çapında, global yapabiliriz. O vakit Çin’e, Hindistan’a, hepimizin dahil olmaya muhtaçlığımız var. Burada Almanya çok küçük.” diye konuştu.

“Bizi uygun şeylerin beklediğini düşünmüyorum”

Marc Majeriano da fiyat artışlarından kaygı duyduğunu söz ederek “Enflasyon (hayatı) kolaylaştırmıyor. Güç fiyatları üst gidiyor. Besin fiyatları artıyor. Bizi güzel şeylerin beklediğini düşünmüyorum.” görüşünü paylaştı.

Öğrenci Joanne Henk de bilhassa kira artışlarından tasa duyduğunu lisana getirerek “Her şey değerleniyor. Gençler, öğrenciler için bu biraz sorun teşkil ediyor, bilhassa çok paran yoksa. Maaşlar artmıyor. Evet sıkıntı. Elbette her ay kenara biraz para koymaya çalışıyorsun. Ben şu an taşınıyorum. Burada kira ek masrafların daha fazla artmamasına, evvelce kendini garantiye almaya bakıyorsun.” ifadelerini kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran hükümetin tasarruf tedbirlerinin işe yarayacağına çok inanmadığını belirten Henk, “Atılımlar var lakin bunların hepsinin uygulanacağını sanmıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.