Afganistan asıllı 377 sistemsiz göçmen daha ülkelerine gönderildi

Türkiye, sistemsiz göçle çabasını kaynak ülkede başlayan ve yeniden kaynak ülkede son bulan bir stratejiyle yürütüyor.

Sistemsiz Göç Strateji Evrakı ve Ulusal Hareket Planı çerçevesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında, sistemsiz göçmenler charter seferleriyle ülkelerine gönderiliyor.

Ülke genelinde farklı tarihlerde yakalanan ve Vilayet Göç Yönetimi Geri Gönderme Merkezlerinde süreksiz mühletle barındırılan sistemsiz göçmenlerin ülkelerine gönderilmeleri için çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda, Edirne Geri Gönderme Merkezinden güvenlik tedbiri altında 270 Afgan otobüslere bindirildi. Kafile İstanbul’a hakikat yola çıktı. Göçmenler İstanbul Havalimanı’ndan kalkan charter uçağıyla Kabil’e gönderildi.

Bu hafta planlanan 9 charter seferinin üçü ile Edirne Geri Gönderme Merkezinde nezaret altında tutulan 270, Tuzla Geri Gönderme Merkezinde nezaret altında tutulan 62 ve Kocaeli Geri Gönderme Merkezinde nezaret altında olan 45 olmak üzere, toplam 377 Afganistan asıllı ülkesine gönderildi.

BU YIL 26 BİNDEN FAZLA GÖÇMEN HUDUT DIŞI EDİLDİ 

Göç Yönetimi Başkanlığından alınan bilgiye nazaran, Geri Gönderme Merkezlerinde bugün prestijiyle 86 farklı uyruktan 12 bin 975 yabancı nezaret altında bulunuyor.

Bu yabancılardan 8 bin 535’i Afganistan, 1918’i Pakistan ve 1687’si Suriye, 835’i ise öbür uyruklardan oluşuyor. Kamu tertibini bozan her Suriyeli’nin nezarete alındığı da datalara yansıyor.

27 Ocak 2022 tarihinde Afganistan’a uçuşların açılmasından itibaren 7 bin 181’i 33 charter seferiyle ve 5 bin 718’i tarifeli seferle olmak üzere toplam 12 bin 899 Afganistan asıllı ülkesine gönderildi.

Yılbaşından bu yana 354’ü iki charter seferiyle ve 4 bin 452’si tarifeli uçuşlarla olmak üzere toplam 4 bin 806 Pakistan uyruklunun ülkesine dönüşü sağlandı.

9 bin 57’si ise öbür uyruklardan olmak üzere bu yılın başından itibaren ülkesine gönderilen sistemsiz göçmen sayısı ise 26 bin 762’ye ulaştı.

Geçen yılın birebir periyodunda ise ülkesine gönderilen göçmen sayısı 16 bin 599’du.

Böylelikle geçen yılın tıpkı devrine nazaran ülkesine gönderilen sistemsiz göçmen sayısında yüzde 62 artış kayda geçti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.