ABD’den Çavuşoğlu açıklaması: Mutabakat sağlanacağına eminiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla konuştuğunu, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri konusunda mutabakat sağlanacağına emin olduğunu söyledi. Blinken, Çavuşoğlu’yla görüşmesini karakterize etmek istemediğini fakat Finlandiya’yla İsveç’in üyeliklerine büyük dayanak olduğunu ve kararın bu olması halinde bu bahiste bir mutabakat sağlanacağına emin olduğunu aktardı. Blinken, Türkiye’yle Finlandiya ve İsveç ortasında görüşmelerin devam ettiğini de kaydetti.

İSVEÇ: HAZIRLIKLI OLUNMALI

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili tereddütlerini giderme konusunda âlâ bir talih olduğunu söyledi. Linde bununla birlikte onay sürecinde bir dizi şeyin olabileceğini ve buna hazırlıklı olmaları gerektiğini kaydetti. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Grlic Radman da Türkiye’yle Finlandiya ve İsveç ortasındaki görüşmelerin gerçek yolda ilerlediğini söyledi. Radman, “Müzakereler gerçek yolda ve biz de bugün dayanışma göstermek ve tek bir sesle konuşmak için yeterli bir sonuç bekliyoruz” dedi.

Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu da Rusya’ya bildiri gönderme açısından iki ülkenin NATO üyeliği konusunda yakalanan suratın kaybedilmemesi gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, Cumartesi günü Finlandiye ve İsveç dışişleri bakanlarıyla görüşmüştü. (Amerika’nın Sesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.