90’larda Türkiye’de Çekilen Müzik Kliplerinin Mekanları

90’lar deyince akla gelen ilk şeylerden biri müzik klipleridir. O dönemde teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanatçılar daha yaratıcı ve ilgi çekici klipler yapmaya başlamıştı. Bazıları stüdyoda, bazıları sokakta, bazıları da egzotik yerlerde kliplerini çekti. Bu klipler hem şarkıların hem de sanatçıların popülerliğini arttırdı.

Ancak zaman geçtikçe o kliplerin çekildiği mekanlar da değişti. Bazıları yıkıldı, bazıları restore edildi, bazıları ise aynen kaldı. BBC’de Hareketli Grafik Tasarımcısı olarak çalışan Mesut Ersöz, bu mekanları Twitter hesabında paylaştığı bir tweet selinde derlemiş.  

90’larda Türkiye’de çekilen müzik kliplerinin mekanlarının geçmişten günümüze karşılaştırması:

Yukarıdaki Tweet’ten başlayarak okuyabileceğiniz Tweet selinde Ersöz, Google Maps verisiyle birlikte kliplerin linklerini birleştirerek bir Klip Haritası oluşturmuş, ardından hangi kliplerin nerede çekildiğini bulmak için hangi yöntemleri kullandığını anlatmış.

Tweet selinde sadece Türkiye’de çekilmiş 90’lar Türkçe şarkı klipleri yok, bunun yanında yurt dışında çekilmiş Türkçe pop şarkısı klipleri de mevcut.

Listenin henüz bitmediğini ve Mesut Ersöz’ün buraya klipleri ve konumlarını eklemeye devam edeceğini de eklemeyi unutmayalım. Küçük bir nostalji turuna çıktıktan sonra yorumlarda düşüncelerinizi bizlerle paylaşmak için tekrar buraya bekleriz.

Son olarak Ersöz’ün dizi ve film sahneleri için de benzer bir harita oluşturmayı planladığını da belirtelim. Bu gerçekleştiğinde de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir