19 Mayıs’ta merasime katılmak yerine pikniğe giden rektöre reaksiyon

Gaziantep Üniversitesi’deki ‘Soyunma Odası’ yazısını ‘Giyinme Odası’ olarak değiştirerek reaksiyon alan Rektör Prof. Dr Arif Özaydın’ın bu defa de 19 Mayıs merasimlerine yardımcısını gönderip, kendisi pikniğe gitti. Üniversitenin sitesinden kutlama bildirisi da yayınlanmazken yerleşkedeki kutlamalarda ÖSO  ve Irak bayrakları ile halay çekilmesine reaksiyon yağdı.

Gaziantep’teki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı aktiflikleri kapsamında 18 Mayıs gecesi düzenlenen fener alayı ile başlayan kutlamalar, 19 Mayıs’ta Atatürk Anıtı’na çelen konması ve Şenlik Park’taki şovlarla coşkulu bir formda devam etti.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin başta olmak üzere vilayet protokolü ile vatandaşların iştirakiyle gerçekleştirilen kutlamalara, yaklaşık 42 bin gencin eğitim gördüğü Gaziantep Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın yerine yardımcısı Mustafa Sarıbıyık katıldı.

REKTÖR BEYEFENDİ KAHVALTIDA

Daha sonra Rektör Özaydın’ın kentte bulunmasına rağmen Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı aktifliğine neden katılmadığı ortaya çıktı. Özaydın’ın Sıhhat Sen Genel Lideri Semih Durmuş’un da katıldığı Burçpark’ta yapılan ‘Kahvaltı Programına’ katıldığı anlaşıldı. Rektörün, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı aktiflikleri yerine, kahvaltı programına katılması reaksiyonla karşılandı.

ÜNİVERSİTEDE ÖSO VE IRAK BAYRAKLI HALAYA REAKSİYON YAĞDI

Bu ortada geçtiğimiz yılların bilakis bu yıl Gaziantep Üniversitesi’nin resmi internet sitesinde Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama iletisi yayınlanmaması da reaksiyonla karşılandı. 19 Mayıs günü, Suriye ve Iraklı öğrencilerin ÖSO  ve Irak bayraklarını sallayarak, Arap müziği eşliğinde halay çekme imajları toplumsal medyada yayınlanınca da reaksiyon yağdı.

KENDİMİ MÜLTECİ ÜZERE HİSSETTİM

Bir öğrenci yansısını, “Bugün Türkiye’nin gençlik bayramında kendi üniversitemde kendimi mülteci üzere hissettim” formunda lisana getirdi.

Bir diğer toplumsal medya kullanıcısı ise, “Kendi ülkesinde kendi bayrağını dalgalandırmaktan aciz, TC devletinin bir üniversitesinde istediği üzere bayrağını sallıyor. Rektörün şu sıralar en büyük icraatı oda. Nerede 19 Mayıs’ta ulu Türk bayrakları. Bu nasıl şuursuzluk?” diye reaksiyon gösterdi.

Toplumsal medyada bu aktiflik ve kendisine yönelik yansıların artması üzerine Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, “GAÜN Memleketler arası Gençlik Şenliği uzun yıllardır Üniversitemizde her yıl coşkulu bir halde kutlanmaktadır. Toplumsal medyada paylaşılan yalnızca Suriyeli öğrenciler için yapılan cümbüş gerçeği yansıtmamaktadır” halinde açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.